İş Sağlığı ve Güvenliğinde Sanal Gerçeklik Uygulaması

Klasik eğitim metotlarını geride bırakan ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Sanal Gerçeklik Uygulaması’ simülasyon içindeki katılımcıya bir drama yaşatarak, yaralanma ve ölüm hissini deneyime çeviriyor.

İşe başlangıçta ve çalışma süresi boyunca iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmesi zorunluluğu olmasına ve eğitimlerin prosedürlere uygun ve sistematik verilmesine rağmen her ay yayınlanan raporlarda iş kazaları ve sebebiyet verdiği ölüm oranlarının azalmadığını görüyoruz.

İSG Sanal Gerçeklik Uygulaması
İSG Sanal Gerçeklik Uygulaması

Araştırmalara göre bu iş kazaları %98 oranla insan hatasından kaynaklanıyor. Bunların %50’si kolaylıkla önlenebilecek, %48’i de özenli çalışmalar sonucu önlenebilecek kazalar.  Önlenemiyor olmasının başında çalışanın riski yeteri kadar önemsemesi geliyor. Çünkü eğer gerçek hayatta bir iş kazası geçirmediyse önemsemesi için hatırlayabileceği bir dram yaşamamıştır.

Sanal Sanatlar Stüdyosu Modern Innova

Modern İnnova’nın tasarladığı ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Sanal Gerçeklik Uygulaması‘ bu Drama’yı çalışanın deneyimleyeceği, gerçek riskleri fark ettiren içerikler hazırlıyor.

Çalışanların zarar görmeden, çalışma ortamlarındaki olası tehlikelerin sonuçlarını deneyimlemelerine, hissetmelerine ve öğrendikleri bilgileri daha fazla hatırlayarak uygulamalarına fırsat sunan eğitim modülleri yaşattığı drama ile tehlikeyi fark ettirerek hayat kurtarıyor.

Çalışan, klasik iş güvenliği eğitimlerinden edinmiş olduğu bilgileri kullanarak senaryo içerisinde çeşitli seçimler yapmaya yönlendiriliyor ve seçimlerinin sonuçlarını aynı gerçek hayatta olduğu gibi yaşıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliğinde Sanal Gerçeklik Uygulaması
İş Sağlığı ve Güvenliğinde Sanal Gerçeklik Uygulaması

Eğitimin sonunda, verdiği tüm doğru ve yanlış kararların puan karşılığını öğrenme fırsatını da yakalıyor. Raporlanabilen eğitimler aynı şekilde eğitmen ve yöneticiler için de güçlü bir data oluşturuyor.

Sanal Gerçeklik Eğitimi Hayat Kurtarıyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Sanal Gerçeklik Uygulaması sayesinde gerçek yaralanmayı, ölümü, düşme hissini deneyimleyen kişi için Sanal Gerçeklik ile aldığı bu eğitim, daha uzun süre akılda kalıcı oluyor. İşveren de geleneksel bir eğitim planlaması için ayıracağı zaman ve fiziksel koşullardan tasarruf ediyor.

Uygulamalar pek çok firma ve fabrikaların iş güvenliği eğitim modüllerine dahil edilmeye devam ediyor.

İSG Sanal Gerçeklik Uygulaması
İSG Sanal Gerçeklik Uygulaması

İş güvenliği uzmanlarından alınan geri bildirimler ile farklı çalışma alanları için farklı iş güvenliği eğitim modülleri geliştiren Modern Innova, bugüne kadar uygulanan fabrika ve iş yerlerinden olumlu geri bildirimler aldıklarını ve yeni modüller geliştirmeye devam ettiklerini belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz