Emirgan Korusu 2019 Yılı Etkinlikleri ve En Detaylı Tanıtımı

Emirgan Korusu 2019 lale festivali etkinlikleriyle yine ziyaretçilerini büyüleyerek keyifli anlar yaşamalarını sağladı.

Özellikle İstanbul’da lale mevsimine denk gelen, mart sonu nisan ayı başlarında bütün güzelliklerini sergileyen ve lale festivalleri düzenlenen Emirgan Korusu hakikaten görülmeye değer yerler arasındadır.

Her mevsim ayrı bir güzellikte olan Emirgan Parkı lale festivalinde daha da bir başka atmosfere bürünmektedir. 7 den 70’e birçok ziyaretçiye ihtişamını sergileyen bu yer lale festivali etkinlikleriyle ziyaretçilerine farklı bir dünya sergilemektedir.

Koruyu ziyaret gelen farklı skaladaki ziyaretçiler oldukça ilginçtir. Fotoğraf çekmek için gelen fotoğraf tutkunları ve Fotoğraf sever kulüpler, Dış çekim yaptırmaya gelen mankenler, gelinler ve damatlar, sünnet çocukları, nişanlılar, sevgililer vb. gruplar, çocuklar ve aileler, gençler kısacası her kesimden her türden insan bu güzellik atmosferinde buluşup milyonlarca fotoğraf karesi kaydetmektedirler.

Emirgan Korusu 2019
Emirgan Korusu 2019

 Emirgan Korusu Etkinliklerinde Neler Var?

Her yıl 1-30 Nisan tarihlerinde başlayan lale festivali Emirgan Korusu için farklı bir önem arz etmektedir. Emirgan Korusu 2019 yılında da milyonlarca lalenin süslediği, köşkleri ve havuzlarıyla ünlü koruda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı birbirinden ilginç konseptler ağızları açık bırakıyor.

Genel anlamda etkinlikler, organizasyon içeriklerinin düzenine göre artış yada farklılık gösterebiliyor. 2018 yılı 13. İstanbul Lale Festivali etkinliklerinde;

Yerli Müzik Gruplarının Performansları
Ebru Sanatçılarının Performansları
Ressamların Performansları
Kaligrafi Sanatçılarının Performansları
Cam Üfleme Sanatı Performansı
Kadın Koordinasyon Merkezi Lale Temalı Ürünler Sergisi
İSMEK Geleneksel Türk Sanatlarında Lale Sergisi
İSMEK Lale Temalı Ürünler Satış Noktası
Lale Heykelleri Sergisi
Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi
Canlı Lale Satış Noktaları
Lale Fotoğraf Çekim Noktası etkinlikleri düzenlenmişti.

Her yıl geleneksel olarak yapılan İstanbul lale Festivali’nin buradan başlaması, İstanbullulara ayrı bir beklenti sunuyor. Öyle ki birçok fotoğraf sanatçısı ve ziyaretçiler 14. İstanbul Lale Festivali Açılışı için gün sayıyorlar adeta. İstanbul Lale Festivali kapsamında Emirgan Parkında düzenlenen etkinliklerden bazıları ise detaylarıyla şöyledir;

 

İstanbul Lale Festivali Açılışı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 14. İstanbul Lale Festivali’nin açılışı Emirgan Korusunda gerçekleşiyor. Tamamı yerli ve İstanbul’un çeşitli köylerinde köylüler tarafından üretilen 125 ayrı türde yaklaşık 30 milyon adet dikilen lale,  “Lale Festivali” kapsamında İstanbullularla buluşuyor.

Emirgan Korusu’nda gerçekleşen 14. Lale Festivali’nin açılışında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Eşi, İstanbul Valisi ve Eşi, İstanbul’da bulunan konsolosluk çalışanları ve yetkilileri, bazı ilçe belediye başkanları, İBB Bürokratları ve çalışanları, öğrenciler ve vatandaşlar yer alıyor.

Törende konuşmaların ardından Tüm katılımcılar basın mensuplarıyla birlikte kısa bir Emirgan Turu’nun ardından festivalin ilk lale fotoğraflarını çekerek lale festivalinin startını vermiş olurlar.

Emirgan Korusu Lale Festivali Konserleri
Emirgan Korusu Lale Festivali Konserleri

 Lale Temalı Sergiler

Emirgan korusunda bulunan İLAV (İstanbul Lale Vakfı) yine lale hakkında bir takım çalışmalar gerçekleştirmektedir. Lale hakkında ciddi araştırmalar yapan ve çocuklar için lale temalı farklı çalışmalara imza atan İLAV İstanbul Lalesini büyük katkılar yapmaktadır. Çalışmalar hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İLAV WEB Sitesi’ne göz atabilirsiniz.

İstanbul Lale Festivali zamanında ise Emirgan Korusu içinde bulunan ve İstanbul lale Vakfının bünyesinde olan lale müzesinin sergi salonunda geleneksel sanata ve sanatçılara da özel bir yer ayrılmaktadır.

Lale müzesinde özel bir yere sahip olan geleneksel sanatçılar Lale Festivali kapsamında, resimlerini,  kaligrafi çalışmalarını, tablolarını ve lale motifli performanslarını sanatseverler için burada sergilerler. Ayrıca sanatçıların isteği üzerine ziyaretçiler tabloları satın alabilirler.

Emirgan Korusu lale Konseptleri
Emirgan Korusu lale Konseptleri

İSMEK’in Lale Motifli Performansları

İstanbul Lale Festivali kapsamında geleneksel sanata ve sanatçılara özel bir yer ayrıldığını, sanatçıların ve eğitmenlerin performanslarını bu festival kapsamında sergileyebildiklerini söylemiştik.

Bu performanslar arasında oldukça beğeni toplayan bir etkinlik ise İSMEK hocalarının ve öğrencilerinin yaptıkları cam süsleme ve işleme çalışmalardır.

Lale Festivaline özel olan çalışmalar yapan İSMEK yetkilileri, Beyaz köşkün bahçesinde birbirinden ayrı ürünlerin sunulduğu satanlarda hem satış yaparlar hem de renkli camları kurdukları mini cam atölyesinde işleyerek ziyaretçilere bir şölen sunarlar.

Birbirinden farklı camların ateşte eritilerek rengârenk lalelere dönüştürülmesi ziyaretçilere ayrı bir seyir keyfi sunar. Ziyaretçilere kendilerine has yapılan camdan laleleri isterlerse cüzi bir miktar ödeyerek satın alabilirler. Aşağıdaki videoda basit bir Cam’ın nasıl muhteşem bir esere dönüştüğünü izleyebilirsiniz.

İstanbul Lale Festivali Müzik Etkinlikleri

İstanbul Lale Festivali Kapsamından İstanbul’un birçok yerinde düzenlenen ve Türkiye’nin her yerinden katılan Amatör ve Profesyonel 10 binlerce fotoğraf yarışmacısının katıldığı “En Güzel Lale Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni ve sergisi de yine Emirgan Korusu’nda düzenleniyor olması ayrı ve Farklı bir etkinlik sunuyor katılımcılara.

Özellikle Emirgan Korusu 2019 yılında Lale Festivali kapsamında gündüz ve akşam canlı müzik ve gösteri performansları yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük ilgi odağı.

Festival kapsamında Beyaz köşk bahçesindeki gündüz ve akşam etkinlerinin yeri ayrı tatbiki. Ziyaretçilerin yoğun olarak zaman geçirdiği Beyaz Köşk bahçesi, Havuzu, Kafesi, Çarşısı, Sergisi, Gündüz ve Akşam Canlı Müzik dinletileri yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Beyaz Köşkün manzarasında, havuz ve su sesi eşliğinde, lale bahçelerinin ortasında eski İstanbul şarkılarını dinlemek ve kimi zamanda eşlik etmek ayrı bir lezzet oluyor Emirgan Korusu bahar akşamlarında.

Emirgan Korusunun Tarihi Nedir, İsmi Nereden Gelir?

Emirgan korusundan bahsetmişken isminden ve kısa tarihinden bahsetmezsek eksik kalır kanaatindeyim. Sizi sıkmadan detaylarına girmeden kısaca bir Emirgan Parkı ve Korusunun tarihini sizinle paylaşmak isterim.

Doğanın içerisine ve büyülü bir boğaz manzarasına sahip olan bu muhteşem koru, Bizans döneminde semt servi ormanlarıyla kaplı olduğu için servilik anlamına gelen Kyparades adıyla anılırmış.

Sonrasında bu arazi XVI. yy’da Nişancı Feridun Bey’e verilmiş ve “Feridun Paşa Bahçesi” olarak anılmaya başlamıştır. 1635 yılında Sultan IV. Murat İran savaşlarının Osmanlıların aleyhine olan gidişatına dur demek istemiş uzun bir hazırlık yaptıktan sonra 1635 baharında İran’a doğru hareket etmiştir.

26 Temmuz’da Revan Kalesi önlerine gelen Osmanlı ordusu kaleyi kuşatmış fakat kaleyi savunanların mücadelesi sayesinde uzun süren çarpışmalar Osmanlı ordusunu bir hayli zorlamıştır. 21 Gün süren zorlu mücadele sonucunda IV. Murat kalenin hakimi olmuş ve kalenin kumandanı Tahmasb’nı adamı Emirgûneoğlu’nu esir alarak İstanbul’a getirmiştir.

  1. Murat, sefer dönüşü İstanbul’a büyük bir ihtişamla girmiş, halk büyük bir coşkuyla padişahını karşılamıştır. Dördüncü Murad, bu zaferin anısına Topkapı Sarayı’nda bulunan Revan Köşkü’nü yaptırmıştır.

Topkapı sarayında bulunan Revan Köşkünün ayrı bir yeri vardır. Ramazan ayının on ikinci gününde padişahın nezâretinde Hırka-i Saâdet Dairesi’nden getirilen kutsal emanetler bu köşkte ziyarete açılır,   iki gece bekletildikten sonra geri götürülürdü. Ayrıca Patrona Halil ve ileri gelen adamlarının boğdurulduğu mekân olan Revan Köşkü I. Mahmut döneminde (1730-1754) kütüphaneye çevrilmiş ve zamanla Has Oda Kütüphanesi adını almıştır.

Sonrasında ise IV. Murat esir aldığı Emir Mirgünoğlunun zekâsından ve kumandanlık meziyetlerinden istifade etmiş ve karşılığında da serbest bırakmıştır. Serbest bıraktığı Emir Mirgünoğluna Şimdiki Emirgan Korusu’nu hediye etmiştir. Emir Mirgün buraya yerleşerek yaşamını burada sürdürmüştür.

Emir Mirgünoğlu’nun burada yaşaması ile birlikte Emirgan Korusu önce “Emir güne Bahçesi” olarak anılmış sonradan bahçenin adı “Mirgün Bahçesi” ve “Mirgün”e dönüşmüştür. Sonunda bütün yöre Emirgan adıyla anılmaya başlamıştır.

1861-1871 yılları arasında hükümdar olan Sultan Abdülaziz bu araziyi Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya vermiştir. İsmail Paşa bu alana 1871-1878 yılları arasında renkleriyle anılan Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk’ü yaptırmıştır.

İsmail Paşa’nın ölümünden sonra Satvet Lütfi Tozan’a kalan arazi 1940’da İstanbul Belediye Başkanı Lütfü Kırdar’ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenmiştir. Öteden beri bir bölümü mesire yeri olarak halka açık korunun, tamamı belediyece 1943’ de halka açılmıştır.

Emirgan Korusunun İçinde Neler Var?

Korunun tepelerinde, birbirlerine yakın köşklerin önünde bulunan yerlerde iki adet gölet, iki de su aynası bulunmaktadır. Göletlerin üzerinde taşlardan yapılmış yapay küçük mağaralar bulunmaktadır.

Boğazın asırlar öncesi tarihlerinden kalan büyük ağaçların varlığı günümüze kadar gelmiştir. Emirgan Korusu’ndaki ağaç türleri 120’den fazladır. Bu türler arasında başlıcaları şu türlerdir; Fıstık çamı, kızılçam, Halep çamı, ağlayan çam, veymut çamı, sahil çamı, Japon kadife çamı, Londra çamı, Avrupa, mavi ve konik ladinlerdir. Bu türlerin  yanı sıra mavi atlas, Lübnan, Himalaya sedirlerinin örnekleri, kayın, dişbudak, sabunağacı, salkım söğüt, Macar meşesi, İstanbul park ve bahçeleri ile korularında rastlanmayan nadide ağaçlardan kolorado gümüşi köknarı, Çin mabet ağacı, kaymakağacı, Kaliforniya su sediri ,sahil sekoyası ve kâfur ağacı da bu koruda bulunmaktadır.

Korunun içerisinde birbirinden güzel köşkler isimlerini renklerinden almaktadır. Ahşap işlemeli ve kuşevi görünümlü doğaya ve ortama uygun bir zevkle yapılmış köşkler, lalelerin açması ile birlikte mükemmel bir görüntüye bürünmektedir.

Korudaki köşkler arasında manzarası ile ünlü olan ve ziyaretçilerin ilgi odağı olan köşk ise Sarı Köşk’tür. Burada restoran ve kafe yer almaktadır. Bu köşkte boğaz manzarasına karşı akşam yemeği yiyebilir veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Ayrıca Emirgan Korusu’nun içinde, çocuk oyun alanları, piknik alanları ile seyir terasları bulunmaktadır. Pek çok fotoğraf çekimi yapabileceğiniz noktalar ve özel oluşturulmuş platformlarda parka ayrı bir güzellik katmaktadır. Lale motifli heykeller, yine lale motifli büyük yazılar, görseller ve fotoğraf çekilmeniz için yapay stantlar bulunmaktadır.

Bütün bunların yanı sıra koşu ve yürüyüş parkurları da korunun içinde yer almaktadır.

Değerli Dostlar özellikle Nisan Ayı’nın yaklaşması ile birlikte lalelerin açmaya başladığı bu günlerde Emirgan Korusunda başlayacak olan Lale festivaline katılmanızı isterim. Festivale denk gelmeseniz bile lalleler açtığında mutlaka bu koruyu ziyaret etmeniz size çok şey katacaktır.

Emirgan Korusu en güzel görünümüne Lale zamanı kavuşmaktadır. Giderken yanınıza mutlaka ama mutlaka bir fotoğraf makinesi alın. Eğer Fotoğraf makineniz yoksa mutlaka bir fotoğraf çeken akıllı telefonunuz vardır ve elbette ki yanınızda olacaktır. Benim size tavsiyem şarj cihazınızı yanınızda bulundurmanızdır. Biliyorum ki o kadar çok fotoğraf çekeceksiniz ki şarjınız dayanmayacak, bunun için size power bank veya şarj cihazını şiddetle tavsiye ediyorum.

EMİRGAN KORUSU NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Kaynak: Muzaffer Çevik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz