600 Kiloluk Mavi Balina Kalbi Royal Ontario Müzesi’nde sergileniyor

2014 yılında, Kanada’nın Newfoundland bölgesinde buzlar arasında sıkışarak trajik bir şekilde ölen 9 mavi balina’dan birinin iç organları bilim insanları tarafından koruma altına alındı.

Gök balina ismiyle de anılan mavi balinalar, 33 metreyi bulan boyu ve 150 tonu geçebilen ağırlığıyla, yaşayan en büyük hayvan olduğuna inanılan bir deniz memelisidir.

Mavi balina
Mavi balina

Mavi Balina Bilim İnsanlarına Umut Oldu

2014 yılında Newfoundland bölgesinde buzulların arasına sıkışan mavi balinalar bilim adamlarının ve bölge halkının çabalarına rağmen kurtarılamayarak trajik bir şekilde ölmeleri bilim insanları için bir umut olmuştu.

Genelde öldüklerinde dibe batan mavi balinalardan bir tanesi kurtarılarak Newfoundland ve Labrador’da sahilinde incelenmek üzere karaya çıkarıldı. Hayli zor bir çalışma süreciyle karaya çıkarılan mavi balina bilim adamları tarafından sağlık bilimine katkı sağlaması için organlarının bazılarının incelenmesi için gözlem altına alındı.

İç organlarının incelenmesinin ardından 600 kiloluk mavi balina kalbi özel olarak koruma altına alınarak, Royal Ontario Müzesi‘nde sergilenmek için hazırlandı.

"<yoastmark

Tüm Canlılar İçinde En Büyük Kalbe Sahip

Tüm canlılar içinde en büyük kalbe sahip olan 600 Kiloluk Mavi Balina Kalbi‘nin damarlarında yetişkin bir insanın rahatlıkla gezebileceği söylendi. Kanada’da bulunan Royal Ontario Müzesi’nde sergilenen 600 kiloluk mavi balina kalbi gören ziyaretçiler inanılmaz bir manzara ile karşılaştıklarını dile getirdiler.

Mavi balina kalbini inceleyen yetkililer “biz bu kadar büyük olacağını tahmin etmiyorduk, sadece bir otomobil büyüklüğünde bir kalp bekliyorduk, gördüğümüze inanamadık 600 kiloluk kalp bizi de şaşırttı” açıklamalarında bulundular.

"<yoastmark

Mavi Balina Kalbi Özel Bir Teknikle 1000 Yıl Korunacak

600 kiloluk mavi balina kalbi Almanya’daki teknisyenler tarafından, suyunun ve yağının plastiklerle ve çeşitli koruma maddeleriyle değiştirilmesinin ardından bir yıl korumaya alındı. Teknisyenler bir yıl süren bu koruma tekniği uygulamasıyla kalbin, 1000 yıl kadar bozulmadan saklanacağını dile getirdiler.

Organları üzerinde incelemeler yapılan Mavi balina’nın büyük iskeleti de müzede sergileniyor. Müze yetkilileri bu muazzam olaydan ötürü gurur duyduklarını söylediler. Kanada’da bulunan Royal Ontario Müzesi’nde sergilenen 600 kiloluk mavi balina kalbi ve iskeleti sergilendiği günden itibaren, gerek yerel gerekse yabancı ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz